oktober 2017 | Malou H
  • Magazine
  • Bloggar
    • Nya bloggar
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Mode
      • Träning & hälsa
    • Topplistor
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Mode
    • Träning & hälsa
  • Fler
    • Design & inredning
  • Topplistor
  • Skapa blogg
Gå till ,[object Object]
    • Om mig
    • Kategorier
      • Dartanjang
      • Foton
      • Kamera
      • Känslor
      • Lägenheten
      • Mat & Recept
      • Resor
      • Sydafrika 2017
      • Tankar och åsikter
      • Vardag
    • Arkiv
      • februari 2021
      • januari 2021
      • juli 2020
      • november 2019
      • september 2019
      • augusti 2019
      • juli 2019
      • maj 2019
      • april 2019
      • februari 2019
      • januari 2019
      • november 2018
      • september 2018
      • augusti 2018
      • juli 2018
      • juni 2018
      • maj 2018
      • april 2018
      • mars 2018
      • februari 2018
      • januari 2018
      • december 2017
      • november 2017
      • oktober 2017
      • september 2017
      • augusti 2017
      • juli 2017
      • juni 2017
      • maj 2017
      • april 2017
      • mars 2017
      • februari 2017
      • januari 2017
      • december 2016
      • november 2016
      • oktober 2016
      • september 2016
      • augusti 2016
      • juli 2016

      Välkommen hit! Jag heter Malou, är 24 år och bosatt i Borås där jag studerar master inom management av digital handel. På denna lilla blogg delar jag med mig av fotografi, vardag och lite av de tankar som snurrar i en tjugofyraårig tjejs huvud. Puss och kram!

      Arkiv

      • februari 2021
      • januari 2021
      • juli 2020
      • november 2019
      • september 2019
      • augusti 2019

      Kategorier

      • Dartanjang
      • Foton
      • Kamera
      • Känslor
      • Lägenheten
      • Mat & Recept
      • Resor
      • Sydafrika 2017
      • Tankar och åsikter
      • Vardag

      Prenumerera

      Fruits and friends

      31 oktober 2017Vardag

      Idag var jag på en utbildning med jobbet på förmiddagen. Det var kul att träffa lite kollegor och dom som hade utbildningen var roliga att lyssna på så tiden gick fort! Utbildningen handlade om kundbemötande, hur viktigt det är att uppmärksamma kunderna och vilka positiva konsekvenser man får på försäljning, förtroende osv genom att bara säga hej till kunden. Ändå lite intressant. Ska bli intressant och se om detta kommer ge någon effekt på butiken i framtiden.

      På eftermiddagen mötte jag upp Nathalie för att strosa runt lite i affärer. Behöver lite nya kläder nämligen då det börjar bli ont om det, haha. Köpte faktiskt en stickad tröja på H&M så nu är jag ett klädesplagg rikare ;). När vi kände oss färdiga i affärerna gick vi till Fruits and friends. Har velat gå dit så länge och idag fick jag äntligen testa. Vi köpte varsin smoothiebowl och det var så himla gott. Kommer absolut gå dit igen! Vill testa allt på deras meny. Vi gick också förbi för att kolla om våra tentor gick att hämta ut. Vi har nämligen redan fått resultat på tentan vi skrev i torsdags och jag klarade den. Lättad.

      Alltså kolla vad gott!!

      Gillar

      Kommentarer

      Stallet 171028

      30 oktober 2017Dartanjang
      Var och hälsade på min ponnybus i lördags och det var så mysigt att träffa honom. Saknar verkligen den vardagen att ha en häst att ta hand om. Det är verkligen något jag trivs med. Just nu får jag nöja mig med några besök då och då, haha. Men såklart är det bättre än ingenting <3.

      Gillar

      Kommentarer

      Vecka 44.

      30 oktober 2017Vardag

      Denna veckan har jag faktiskt också lite av ett höstlov. Har bara en föreläsning, en utbildning med jobbet och ett kort litet jobbpass denna veckan. Det bästa av allt är att jag inte har så mycket till plugg! Ska bara sammanställa lite i affärsjuridiken men annars är det inget mer. Ska bli så himla skönt att få ta det lite lugnt. I helgen ska jag tillbaka till Kungälv för att fira min fina vän Frida som fyller år. Ska bli så kul att träffa tjejerna igen <3. Annars ska jag bara göra sånt som jag annars inte riktigt hunnit med under tentaperioden.

      Idag är vädret jättefint och jag känner mig på bra humör. Skulle egentligen ta sovmorgon men vaknade 7 och kunde inte somna om efter det. Känner mig taggad på att fixa med saker så ska därför utnyttja det till att fixa lite här hemma. Rensa i skåp och lådor, slänga onödiga saker och bara få lite ordning i de vrår som vi annars bara lägger saker för att få bort dom. Vi behöver också gå och veckohandla för det gjorde vi inte igår. Skulle också vilja ta mig ut lite på någon promenad eller så och rensa de bilderna som jag pratade om igår. Vi får se hur mycket jag hinner med i slutändan men det blir nog en bra måndag det här!

      Detta blev min frukost framför Wahlgrens värld. Ett kokt ägg, rostade mackor med färskost och gurka och så lite lättdryck.

      Gillar

      Kommentarer

      malouh

      • Gå till Profil
      • Gå till Startsidan
      • Gå till RSS
      • Gå till Sitemap

      Blogga på Nouw

      • Skapa konto
      • Tjäna pengar på din blogg
      • Tagga produkter med Metapic
      • Flytta din blogg till Nouw

      Bloggar

      • Allmänt
      • Annat
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Hästar & ridsport
      • Mat & recept
      • Mode
      • Personligt
      • Resor & utland
      • Sport
      • Träning & hälsa

      Nouw

      • Magazine
      • Allmänna villkor
      • Sekretesspolicy
      • Kakor
      • Kontakta oss
      • Hjälp
      • Driftinformation
      • Build: 2021-02-15 15:41