mars 2017 | Malou H
  • Magazine
  • Bloggar
    • Nya bloggar
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Mode
      • Träning & hälsa
    • Topplistor
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Mode
    • Träning & hälsa
  • Fler
    • Design & inredning
  • Topplistor
  • Skapa blogg
Gå till ,[object Object]
    • Om mig
    • Kategorier
      • Dartanjang
      • Foton
      • Kamera
      • Känslor
      • Lägenheten
      • Mat & Recept
      • Resor
      • Sydafrika 2017
      • Tankar och åsikter
      • Vardag
    • Arkiv
      • februari 2021
      • januari 2021
      • juli 2020
      • november 2019
      • september 2019
      • augusti 2019
      • juli 2019
      • maj 2019
      • april 2019
      • februari 2019
      • januari 2019
      • november 2018
      • september 2018
      • augusti 2018
      • juli 2018
      • juni 2018
      • maj 2018
      • april 2018
      • mars 2018
      • februari 2018
      • januari 2018
      • december 2017
      • november 2017
      • oktober 2017
      • september 2017
      • augusti 2017
      • juli 2017
      • juni 2017
      • maj 2017
      • april 2017
      • mars 2017
      • februari 2017
      • januari 2017
      • december 2016
      • november 2016
      • oktober 2016
      • september 2016
      • augusti 2016
      • juli 2016

      Välkommen hit! Jag heter Malou, är 24 år och bosatt i Borås där jag studerar master inom management av digital handel. På denna lilla blogg delar jag med mig av fotografi, vardag och lite av de tankar som snurrar i en tjugofyraårig tjejs huvud. Puss och kram!

      Arkiv

      • februari 2021
      • januari 2021
      • juli 2020
      • november 2019
      • september 2019
      • augusti 2019

      Kategorier

      • Dartanjang
      • Foton
      • Kamera
      • Känslor
      • Lägenheten
      • Mat & Recept
      • Resor
      • Sydafrika 2017
      • Tankar och åsikter
      • Vardag

      Prenumerera

      30/3

      30 mars 2017Vardag

      Förlåt för att jag inte uppdaterat någonting idag, när jag är ledig från skolan så borde jag verkligen passa på! Men jag har helt enkelt inte mått särskilt bra idag. Redan i morse när jag vaknade så hade jag ont i halsen och framåt lunch hade jag även ont i huvudet och kände mig superfrusen. Ni vet sådär frossig som man kan bli när man börjar bli sjuk? Usch. I förmiddags var jag hemma hos Linnea och Pontus och blev intervjuad till deras uppsats. Åt även lunch där innan jag gick hem och la mig i soffan. Jag kollade lite på TV och hoppades mest på att värktabletten skulle börja hjälpa. Jag tar sällan värktabletter oavsett hur dåligt jag mår eller hur ont jag har för att jag tycker att det känns onödigt, hehe. Men idag kände jag mig såpass dålig att jag frivilligt gick och tog en, kände mig inte särskilt tuff om vi säger så. Men tabletten gav effekt lagom tills det var dags för mig att gå till jobbet. Är glad över att jag bara hade ett pass på tre timmar oavsett för har varit helt snurrig idag. Så det blir när man inte mår helt 100 helt enkelt.

      Har inte så mycket mer att säga än så. Dock kan jag säga att jag är så himla himla glad för att jag idag fick reda på att jag kommer få den ledighet från jobbet som jag ansökt om! Detta innebär att vi imorgon förhoppningsvis kommer kunna boka resan som jag tidigare pratat om! Men mer om det när det väl är 100 % färdigt. Är överlycklig.

      Kommer att gå och lägga mig rätt så snart nu så att jag vaknar upp helt utvilad imorgon och att jag förhoppningsvis mår mycket bättre då! Godnatt på er.

      Gillar

      Kommentarer

      Lite saker som snurrar i huvudet en onsdagskväll.

      29 mars 2017Tankar och åsikter

      * Jag har börjat vänja mig helt och hållet med mitt hår och jag trivs så bra med att det är kort. Det känns så friskt på något sätt och det känns så mycket roligare att gå utanför dörren nu. Fastän att jag lägger ner exakt samma tid som tidigare på mitt hår på morgonen, dvs endast borstar ut det, så känns det som att det blir som att jag har lite mer "frisyr" nu än vad jag hade tidigare när det endast hängde där.

      * Att det är så oerhört underbart att det är ljust till halv åtta nu för tiden. Jag trodde inte att jag var speciellt påverkad av mörkret men nu när de ljusa tiderna väl kommer så inser jag att det var jag visst.

      * Det är så tråkigt för jag upplever att jag har någon form av skrivstopp. Jag vill så gärna skriva men när jag väl har det tomma inlägget framför mig så går det så trögt för mig att fylla det. Jag älskar ju att skriva de där mer känsloladdade texterna som kanske inte är så intressant för alla andra men som jag bryr mig om väldigt mycket. Ni vet när man skriver helt och hållet för att lätta lite på hjärtat eller också att dela med sig av sina åsikter eller liknande. Har så himla svårt för sånt nu för tiden men vill verkligen jobba på att få skrivstoppet att släppa så att jag kan skriva precis sådär mycket som jag egentligen vill göra.

      * Likaså vill jag bli tusen gånger bättre på att dokumentera mitt liv (med tanke på hur intressant det är, hehe lol) i bilder. Jag älskar ju att ta bilder men har liksom inte så mycket inspiration på vad jag ska ta för bilder osv vilket gör att kameran får ligga kvar i lådan istället. Hoppas det blir bättre nu i vår och till sommaren!

      * Det riktigt kliar i hela min kropp angående att släppa allt och resa iväg. Mina vänner är ju i Asien (två av dom kom hem idag dock <333) och då blir man ju inte direkt mindre sugen på att komma iväg på sin egen drömresa. HOPPAS jag går den ledighet jag ansökt om säger jag bara. Har sådan enorm resfeber nu.

      * Ibland blir jag så himla frustrerad på mig själv då jag är en övertänkare av allra högsta grad. Det finns så mycket saker som jag lägger ner hur mycket energi som helst på men som ingen annan i min omgivning hade brytt sig om alls. Ibland vill jag bara säga till mig själv att "ta det lugnt nu och slappna aaaav lite!!". Hade behövt det ibland tror jag.

      Gillar

      Kommentarer

      Träningstankar

      29 mars 2017Tankar och åsikter

      I förrgår var jag och Richard och tränade på gymmet och igår bestämde vi oss för att gå ut och gå i det otroligt fina vädret! Det var klarblå himmel här i Borås och solen sken precis hela dagen. Vi försökte hitta en utsiktsplats som skulle ligga inte allt för långt ifrån där vi bor. Vi hade inte riktigt koll på vägen om vi säger så så vi var borta i över två timmar, haha. Men det tog ingen skada på oss utan vi tyckte att det var superskönt! Dessvärre hittade vi inte den exakta platsen som vi var ute efter men det var fint dit vi kom också. Redan igår hade jag en del träningsvärk efter springrundan som jag gjorde för några dagar men framförallt efter gympasset. Och idag är det ÄNNU värre. När jag har suttit en stund så kan jag knappt räta ut på mina ben för att det stramar emot så mycket i vaderna, haha! Så himla komiskt. Men jag förstår min kropp för jag har inte rört mig på år och dagar känns det som. Ogillar det!

      I hela mitt liv har jag varit en sån där riktig träningssnisse. Jag har alltid älskat att röra på mig och jag har i många år kombinerat innebandy, fotboll och ridning. Men sedan jag la av med alla tre sporterna så har träningen tinat av allt eftersom. Jag prioriterar inte det på samma sätt längre med tanke på att jag inte har en häst att ta hand om eller en plan/hall att gå till. Det är helt enkelt inte riktigt lika kul länge och när väl de intensiva pluggperioderna drar igång så prioriterar jag träningen ännu mindre. När det är lugnt i skolan så tränar jag dock mer än gärna.

      Det hela handlar om att jag måste hitta något som passar mig. Att gå ut och springa är ett alternativ som jag egentligen tycker om väldigt mycket. Jag har bara inte haft tiden. Sen har jag upptäckt att jag tycker att det är svårt att springa i en stad som jag fortfarande inte känner så bra. När man inte vet vart vägarna leder och när man inte har en aning om hur långa dom är så är det svårt att motivera sig. Där jag bodde innan hade jag mina olika rutter och jag visste precis hur långa dom var. Det hela blev så mycket mer motiverande då med tanke på att man fick ett helt annat mål med sina löprundor. Så jag får helt enkelt utforska staden ordentligt och hitta de vägar som passar mig. Det är helt klart ett steg åt rätt riktning. Och dessutom försöka hitta bra övningar som jag kan göra på gymmet så att jag får fler valmöjligheter. Jag ser fram emot att komma igång med träningen för jag vantrivs med den fysiska form som jag har just nu. Blir andfådd av att gå upp för en trappa eller om jag går lite snabbare än vanligt och så vill jag inte ha det.

      Två bilder från vår promenad igår. Så mysigt var det.

      Gillar

      Kommentarer

      malouh

      • Gå till Profil
      • Gå till Startsidan
      • Gå till RSS
      • Gå till Sitemap

      Blogga på Nouw

      • Skapa konto
      • Tjäna pengar på din blogg
      • Tagga produkter med Metapic
      • Flytta din blogg till Nouw

      Bloggar

      • Allmänt
      • Annat
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Hästar & ridsport
      • Mat & recept
      • Mode
      • Personligt
      • Resor & utland
      • Sport
      • Träning & hälsa

      Nouw

      • Magazine
      • Allmänna villkor
      • Sekretesspolicy
      • Kakor
      • Kontakta oss
      • Hjälp
      • Driftinformation
      • Build: 2021-02-15 15:41